Süper CAM

Superonline SuperCAM nedir?

Superonline SuperCAM, dilediğiniz mekanlara bilgisayar gerektirmeden kurulan kameralarla; istediğiniz herhangi bir yerde internete bağli bir PC veya mobil telefon vasıtasıyla evinizi, işyerinizi, bebeğinizi görüntüleme, istediğiniz an kayıt yapma ve beklenmedik bir durumu size SMS ve Email yoluyla haber verme servisidir.SuperCAM, kamera ve bilgisayar özelliklerini tek bir akıllı kutuda birleştiren cihaz olarak tanımlanabilir. Bu akıllı kutu, canlı görüntüleri IP Network (LAN/Intranet/Internet) üzerinden aktararak, kullanıcıların explorer yardımı ile görüntüleri uzaktan izleyebilmesine ve yönetmesine olanak sağlar.Soru: SuperCAM avantajlari nelerdir?

 • Her zaman Yanınızda! Bilinen Superonline tecbrübesi ve güvenirliliği, kamera ile ilk kurulumdan itibaren yanınızdadır.
 • Kolay Kurulum ! Evde açık bir bilgisayara ve izlemek için özel bir yazılıma ihtiyacınız olmadan çalıştırabilirsiniz. Doğrudan ADSL modemin ethernet çıkışına bağlanir, çalışması için ayrica PC gerektirmez.
 • Dilediğiniz her yerden seyredebilirsiniz! İstediğiniz herhangi bir yerde internete bağli bir PC’den evinizi,işyerinizi, bebeğinizi her an izleyebilirsiniz. İsterseniz 3GPP uyumlu cep telefonunuz ile  GPRS veya EDGE bağlantısı üzerinden de canlı görüntüleri alabilirsiniz. İzlemek için ayrıca yazılıma ihtiyaç olmaz. İnternet gezgini ile internet erişimi olan her yerden kolayca erişebilirsiniz.
 • Akıcı ve kaliteli görüntü! Dünya "network kamera" pazar lideri AXIS kameraları kullanılarak mükemmel görüntü kalitesi, verimli ve performanslı, gerçek zamanli hareketli görüntü hizmeti alabilirsiniz. Kamera içinde iki adet mikroişlemci vardır. İşlemcilerden biri sayısal görüntü işlemleri için özel olarak gelistirilmiş olup, diğeri network bağlantılarını düzenler.
 • İstediğiniz anı fotoğraflayın ve kaydedin! Dilerseniz sistem sizin için görüntüleri kaydetsin, siz sonra izleyin. Ayrıca herhangi bir zaman, istediğiniz anın fotoğrafını (snapshot) çekin.

Soru: Servisi kullanabilmem için minumum gereksinimler nelerdir?Adsl modem                     : Adsl modeminizin en az 2 ethernet portu olmalı

Adsl internet baglantisi   : Adsl internet bağlantısının en az 1 Mbps olması gerekmektedirSoru: SuperCAM nasıl kurulur?ADSL modeminizde DHCP (otomatik IP adres atama servisinin) aktif olduğundan emin olun. DHCP servisi yerine sabit IP adresi kullanıyorsaniz BagLAN (www.baglan.com.tr) ile temasa  geçin.

 • Kamera ile birlikte gelen ethernet kablosunun bir ucunu kameranın ethernet girişine, diğer ucunu da ADSL modemin boş olan ethernet girişlerinden birine takın.
 • Kameranin güç adaptörünü fişe takın.
 • İnternet gezginini çalıştırarak  adres alanına  http://supercam.superonline.com yazıp, enter tuşuna basın. Gelen ekranda kamera ile birlikte gelen kullanıcı adı ve şifresini girerek, kameranıza bağlanın.Soru: Sağlıklı görüntü alabilmem için ADSL modemimde yapmam gereken ayarlar neler?

 • Web üzerinden seyredebilmek için modeminizin 80 ve 8080 portlarının açık olması gerekmektedir.
 • Modeminizin 80 veya 8080 portlarında http://supercam.superonline.com sitesinden gelen tüm isteklere açık olması gerekmektedir.
 • Internet explorer tarayıcısında http://supercam.superonline.com adresi güvenilir siteler arasına eklenmelidir. Bu işlemi yapmak için;
  • "Internet Explorer" butonuna sağ tıklayın.
  • Menüden "Özellikler"i  tıklayın.
  • Menüden "Güvenlik" bölümü altındaki "Güvenilir Siteler"e   http://supercam.superonline.com sitesini ekleyin.

Soru: Kamera özellikleri nedir ve nasil kullanabilirim?  

 • Web üzerinden erişim esnasında sahip alacağınız hizmetler;

Canlı Görüntüleme

Manual Kayıt

Programlı Kayıt

Alarm

Kayıt SeyretmekInternet explorer tarayıcısında http://supercam.superonline.com adresini girin. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.http://supercam.superonline.com/images/clip_image002.jpg 

Gelen ekranda size verilen kullanıcı adı ve şifresini yazdıktan sonra Login düğmesini tıklayın. Doğru giriş yaptınız ise kamera canlı görüntülerinin yer aldığı asağıdaki ekran karşınıza gelecektir.http://supercam.superonline.com/images/clip_image004.jpg

 

Önemli UYARI: Login olduktan sonra ekranınıza görüntü gelmez ise, görüntü ekranınızın sol üstünde yer alan mavi butona tıklayıp ActiveX programını sadece bir kerelik yüklemeniz gerekmektedir.

Canlı Görüntüleme

Kameralarınızı canlı olarak izlemenizi sağlayan bir özelliktir. Kullanıcı Adı ve Şifrenizi girdikten sonra karşınıza çıkacak ilk bölümdür. Burada aşağıdaki butonları kullanarak güncelleme, kayıt ve ayarlar yapabilirsiniz.

Refresh the video stream

Görüntü güncelleme. Zaman aşımı oluştuğunda veya görüntü donduğunda kullanılır.


Record an event)Stop the recording


O anki görüntü kaydını başlat veya durdur.


Pause viewingTo play it again


Video görüntüsünü durdur veya oynat


Configure the camera


Kamerayı ayarla. İşlem tamamlandığında  button_cancel.gif (299 bytes) bas.

Manual Kayıt

Canlı Görüntü bölümündeki  Record an event) butonuna bastığınızda sistem o an gördüğünüz görüntüyü kaydetmeye başlamıştır. Eğer kayıdı durdurmak isterseniz  Stop the recording butonunu kullanabilirsiniz.

Programlı  Kayıt

Eğer daha sonraki bir zamanı kaydetmek isterseniz, istediğiniz zamanı ayarlayıp sistem sizin için kayıda başlayacaktır. Bu işlemi yapmak için;1.Üst menuden "Ayarlar" a giriniz.

-2.Programlamak istediğiniz kamerayı alt menüdeki "Kamera Adı" altından seçiniz.-

 

3.Alt menüden "Programlı Kayıt"a tıklayınız.-

4.Kayıt yapmak istediğiniz günü ve zaman aralığını belirleyip "Ekle" butonuna tıklayın. Seçtiğiniz zamanı ve günü üst tarafta göreceksiniz.5.Eğer başka bir zamana ayarlı programlı kayıt yapmak isterseniz "Ayarlar"ın altında kamerayi seçtikten sonra "Zaman Seçenekleri"ne tıklayıp ekleme yapabilirsiniz.

-

 

Alarm Programlama

Alarm sistemi kayıt sisteminin dışında ayarlanması gereken bir özelliktir. Bu sistem, yaptığınız ayarlar doğrultusunda herhangi beklenmedik bir durum oluştuğunda, görüntüleri kaydedip isteğe bağlı olarak size e-posta gönderme özelliğine sahiptir.  Bu özelligi kullanabilmek için;1.Üst menuden "Ayarlar"a girin.

-2.Programlamak istediğiniz kamerayı alt menüdeki "Kamera Adı" altından seçin.

-3.Alt menüden "Alarm Seçenekleri"ne tıklayın.

-4.Pencere Algılayıcı (Kameranızın bölgesel algılama ayarı) ve duyarlılık (pencere algılayışında seçtiğiniz bölgelerdeki cisimlerin boyutuna göre yapılan ayar) ayarlarını yaptıktan sonra "Kaydet" butonuna basın.5.E-posta özelliğini kullanmak için ise tek yapmanız gereken, "Kayıtlar" bölümüne girdikten sonra "Çevrim Dışı"nın altındaki "Uyarılar"a tıklamak ve gitmesini istediğiniz e-posta adresini girdikten sonra yanındaki kutucuğa  tıklamak olacaktır. Bu özelligi kapatmak için ise kutucuğun işaretlenmemiş olması gerekmektedir.-Kayıt Seyretmek

Yapmış olduğunuz kayıtları seyredebilmeniz için ise üst menüden "Kayıtlar"a tıklamaniz yeterli. Burası eski kayıtlarınızı bulabileceğiniz bir arama bölümüdür. Microsoft video formatında (AVI) kaydedilmişlerdir. İki seçenek bulunmaktadır – kayıt listesi olarak en yakın zamanda çekilmiş kayıtlar en üstte olacak şekilde veya zaman sırasına göre düzenlenir. Kayıt bölümünde, etkinliği oynatma  button_play.gif (187 bytes) veya kaldırma button_remove.gif (407 bytes) seçenekleri bulunmaktadır. Eğer bir etkinliği görüntülemek yerine bilgisayara kaydetmek istiyorsanız, oynat tuşuna sağ tıklayarak dosyayı kaydedebilirsiniz.

 • Mobil telefondan erişim esnasında sahip olduğunuz hizmetler;

(Canlı Görüntüleme)

 

Mobil telefonunuzun 3GPP uyumlu olması gerekmektedir.  Eğer uyumlu ise  GPRS veya EDGE bağlantısı (Bu bağlantıların telefonun internete bağli olabilmesi için açık olması gerekmektedir) üzerinden canlı görüntüleri alabilirsiniz. Bu işlemi yapabilmek için;

 • Mobil telefonunuzun menüsündan GPRS’e bağlanın.
 • Adres bölümüne https://www.superonline.net/supercam yazın.
 • Karşınıza çıkacak Superonline giriş sayfasına kullanıcı adı ve şifrenizi yazarak "Login" butonuna tıklayın.
 • Çıkan ekranda "rtsp" tuşuna bastığınızda görüntü gelecektir.

Soru: Internet Explorer dışında bir web tarayıcı kullanabilir miyim? (Örneğin Mozilla, Firefox vs.)

Evet,  Mozilla/Firefox’u desteklenmektedir.Bu web tarayıcılarını buradan yükleyebilirsiniz. Firefox hemen hemen tüm platformlarda (Windows, Mac ve Linux) çalışabildiği için iyi bir alternatiftir. Eğer çoklu aktif akımınız var ise akım sayı ayarını arttırmanız gerekmektir. Bunun için şu yolu izlemelisiniz;

 • URL’yi girin: about:config (http veya www yazmadan)
 • Filtreli şifre olarak persistent kelimesini girin
 • network.http.max-persistent-connections-per-proxy ve network.http.max-persistent-connections-per-server parametrelerini daha büyük bir değerde girin. Örnegin 5 (ikisine de çift tıklayarak)